Andrzejki już tuż tuż!!!

Już został tylko tydzień!! Tak, to już prawie Andrzejki.. również w Polskiej Szkole Nijmegen! Zapraszamy serdecznie małych i dużych na „Andrzejki w Krainie Magii” 29 listopada o 14-tej. Będzie lany wosk, odwiedzą nas wróżki i czarownice (ale tylko te dobre :-)), no i będzie mnóstwo wróżb, konkursów i niespodzianek!
Andrzejki w Krainie Magii 29-11-2014 Polska Szkoła Nijmegen
andrzejkiA skąd się wzięły Andrzejki?..Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.